The events calendar below has been compiled by Keith Binney for 2022, it is active therefore edits may be made to dates and events may be added and / or taken away due to cancellations or postponements etc.

For other events not listed on the calendar please check out the RunBritain Database here. The database holds entry links to the large majority of licensed road events in the UK.

January

8thYorkshire CC ChampionshipsKiverton Country Park
8th/9thEngland Seniors CEEIS Sheffield
15th/16thNorthern Seniors IndoorsEIS Sheffield
29thNorthern CC ChampionshipPontefract
30thSouth Yorkshire u/11, 13, 15EIS Sheffield
30thTigger Fell RaceTotley

February

5thSouth Yorkshire Schools CCTBC
5thBUCS CCHillingdon
6thNorthern Juniors ChampsEIS Sheffield
12th/13thEngland Age GroupsEIS Sheffield
18th/19th/20thBUCSEIS Sheffield
19th Muller Grand PrixBirmingham
20thWombwell 5Wombwell
26thNational CC ChampsParliament Hills, London
25th/26th/27th UK Indoor ChampsBirmingham

March

6thNorton 9Norton
13thYorkshire Vets CCNorfolk Park, Sheffield
12thCAU Cross CountyLoughborough
12th/13thEngland Age Group CEEIS Sheffield
19thEnglish Schools CC ChampsKent
20thWindmill 6West Yorkshire
27thSouth Yorkshire U/11, 13, 15EIS Sheffield
27th Sheffield Half MarathonSheffield
27thNorthern 12 and 6 Stage RelaysBirkenhead
28thTrunce 1Oxspring
30thSYRL 1??
TBCYorkshire Road Relays

April

2nd/3rdScholes CoppiceKimberworth Park
3rdManchester MarathonManchester
4thSpencers DashBarugh Green (TBC)
6thSYRL 2
9thNational 12 and 6 stage relaysSutton Park, Birmingham
11thTrunce 2Oxspring
20thSYRL 3
21stHartcliffe Hill RacePenistone
23rdYDL Lower (1)?Various
24thUKYDU Upper (1)Various
27thTigers Trail RaceTotley
28thSilkstone ShuffleSilkstone
30thBUCSBedford
30thNorthern LeagueVarious
?Ackworth Half MarathonAckworth

May

1st/2ndBUCSBedford
4thMaltby MemorialMaltby
4thLoxley Lash 5kForge Valley School, Sheffield
7thNational Athletics LeagueVarious
7thSYTL 1TBC
8thUK YAL LowerVarious
9thTrunce 3Oxspring
11thSYRL 4
12thHigham HurtleHigham Cricket Club
14thFurty FurlongMapplewell
14th/15thYorkshire T&F ChampsTBC
15thRotherham 10kRotherham
16thSpencers DashBarugh Green (TBC)
18thAskern 10kAskern
21stUK YAL Lower (2)Various
22ndLoughborough InternationalLoughborough
24thTotley Moor Fell RaceTotley
25th SYRL 4
28th/29thEngland Senior CE Birmingham
28thDoncaster OpenDoncaster
29thUK YAL Upper (2)Various
30thTrunce 4Oxspring
31stHallam ChaseSheffield

June

3rdEuropean TourManchester
4thNational Athletics LeagueVarious
4thSYTL 2TBC
6thSpencer’s DashBarugh TBC
7thKimmy KanterKimberworth
7thBlackamoor Fell RaceTotley
8thSandal BeatDoncaster
8thLoxley Lash 5kForge Valley School Sheffield
9thSilkstone ShuffleSilkstone
11thSY Schools T&FDoncaster
12thNorthern LeagyeVarious
14th/15thUlley ResWhiston TBC
18thBarnsley Boundary RelayCannon Hall TBC
18th/19thEA u/17-u/15 CETBC
18thNorthern SeniorsTBC
20thTrunce 5Oxspring
21stDam Flask RelaysLow Bradfield
21stMidsummer DashHigh Green
24th/25th/26thUK Athletics ChampsManchester
25th/26thSchools CE Regional RoundDoncaster
25thSYTL 3TBC
26thUK YAL Upper 3Various
26thPenistone 10kPenistone
Handsworth HobbleHandsworth
3 Lakes ClassicRother Valley
Oughtibridge chaseOughtibridge

July

2ndSYTLTBC
2ndNational Athletics LeagueVarious
3rdYDL LowerTBC
2nd/9thThurlstone ChasePenistone TBC
4thSpencers DashBarugh Green TBC
6thRoche Abbey DashMaltby
6thLoxley LashForge Valley School, Sheffield
7thHigham HurtleHigham Cricket Club
7thBlackamoor Fell RaceTotley
8th/9thEnglish Schools T&F ChampsBirmingham
10thNorthern LeagyeVarious
11thTrunce 6Oxspring
13thDoncaster Town Centre 5kDoncaster
16th/17thEA u/20-u23 ChampionshipBedford
17thToss O CoinWest Yorkshire
23rdEnglish Schools InternationalTBC
30thUK YDL FinalVarious
30thCommonwealth Games MarathonBirmingham
30th/31stEngland SeniorsTBC
Northern Inter Counties
English Schools Cup FinalGateshead
Hunshelf AmbleOxspring
Waverley 5k and 10kHandsworth
YADAL
Dusk Till DawnManvers Lake

August

1stTrunce 7Oxspring
2nd – 7thCommonwealth Games Track and FieldBirmingham
4thButchers Dog LegBraithwell
6thNorthern LeagueVarious
7thUK YDU FinalVarious
8thSpencers DashBarugh Green
11thStan’s Toffee RunElsecar
13thNorthern u/13-15-17Hull?
14thAskern 10 mileAskern
15th – 21stEuropean ChampionshipGermany
17thManchester InternationalManchester
20thNorthern League FinalsBedford
20thSY Track League ChampionshipsTBC
21stColne Valley 10kWest Yorkshire
22ndTrunce 8Oxspring
25thSilkstone ShuffleSilkstone
27th / 28thEA u15 – u17 ChampsTBC
27thNorthern League Promotion MatchDoncaster
28thBirmingham Grand PrixBirmingham
29thDenby DashUpper Denby
30thRother Valley RelaysRother Valley Country Park
31stu11-13-15 Sprints / Hurdles / JumpsDoncaster
Highwood HobbleMapplewell
Yorks CETBC

September

3rdYDL LAG FinalsVarious
4thYDL Upper FinalsVarious
5thSpencer’s DashBarugh Green
8thHigham HurtleHigham Cricket Club
10th / 11thSchools Games FinalTBC
11thBawtry Forest RaceBawtry
11thShepley 10kShepley, West Yorkshire
12thTrunce 9Oxspring
14thU/17-20-Snr Sprint Hurdles JumpsDoncaster
17thEnglish Schools CEExeter
18thMoss Valley MadnessEckington
24th6 and 4 stage relaysTBC
25thPenistone Hill RacePenistone
25thSheffield 10kSheffield
28thU/13-15-17 Snr Endurance – ThrowsDoncaster
29thDenby DashUpper Denby
Steel Cup
YADAL Inter League

October

1stWickersley ChaseWickersley
2ndLondon MarathonLondon
2nd Cusworth 10kDoncaster
8thERRA Relays 6 and 4 stageSutton Park
Round Rotherham 50 milesWath on Dearne
16thSYCCLNorfolk Park, Sheffield
22ndNorthern CC RelaysGraves Park, Sheffield
23rdUKA 35km Race WalkLeeds
30thSYCCLTBC

November

5thFrighty Firty FurlongMapplewell
5thECCU RelaysMansfield
6thCanal RaceRotherham
20thSYCCL TBC
27thBarnsley 10k??

December

4thPercy Pud 10kSheffield
11thSYCCLGraves Park, Sheffield
18thSanta SpecialKimberworth
26thBraithwell RaceBraithwell
31stHunshelf Amble RevengeOxspring